Testar PDF-inbäddning från Gutenberg.
Regnbågscafé 65+ (Kopiera)
RFSL Stockholms verksamhet för hbtqi-personer som är pensionärer. Vi ordnar träffar i olika stadsdelar i samarbete med några av Stockholms stads träffpunkter för seniorer.
RFSL Stockholms verksamhet för hbtqi-personer som är pensionärer. Vi ordnar träffar i olika stadsdelar i samarbete med några av Stockholms stads träffpunkter för seniorer.
Under 2026 har RFSL Stockholm föreläsningar och infobord på olika träffpunkter för seniorer. Här är vårens datum och fler kan tillkomma:
Vill du boka oss till din lokala träffpunkt för seniorer eller seniordag? Hör av dig!
Under Stockholm Pride ordnar vi ett Pridemingel innan Pride-paraden tillsammans med Baltzar på Kungsholmen. Vi bjuder på frukost, glitter och regnbågsgemenskap. Tillsammans går vi sedan för att delta i eller titta på Prideparaden i närheten. Varmt välkomna!
Date: Lördag 1 augusi
Time: 10.00-12.00
Location: Baltzar träfflokal för seniorer, Bolinders plan 1 på Kungsholmen, nära Norr Mälarstrand där Prideparaden startar klockan 13.00
Det finns också möjlighet att åka med i RFSL Stockholms Pridebuss för dig som är hbtqi-person och på grund av ålder eller funktionsnedsättning hellre åker än går i Prideparaden. Mer information här:

I höst erbjuder vi kreativt samtalscafé med konstnären Sam Hultin för hbtqi-personer som är 65+. Sam håller i 4 träffar med inspirerande övningar med olika teman som rör livet och åldrandet som hbtqi-person. Vi bjuder på fika och intressanta samtal. Det går bra att delta på en eller flera träffar. Mer information här:

Any questions?
Kontakta gärna projektledare Jo Tengblad Söder:
076-3948342
jo.tengblad.soder@stockholm.rfsl.se
Fler mötesplatser finns hos oss för dig som är 65+ och hbtqi-person. Här nedan hittar du vår flyer med information om:
Gay seniors
Golden ladies
Transcaféet
And here is a poster:
Testar PDF-inbäddning från Gutenberg.
When we stand together we become stronger. Become a member of RFSL Stockholm and help create a world where everyone has a place.
Become a member