Det är en dag för att uppmärksamma att familjer ser ut på många olika sätt, och för att fira de rättigheter och möjligheter som finns idag kring att bilda och vara familj.
Regnbågsfamiljer finns i hela Stockholm, och behovet av trygga sammanhang, gemenskap och igenkänning är stort.
Ett exempel på hur sådana mötesplatser kan se ut är RFSL Stockholms medlemsgrupp Regnbågsfamiljer längs linje 17 Gruppen ordnar aktiviteter och träffar där barn, unga och vuxna kan mötas, lära känna varandra och dela erfarenheter.
Genom social gemenskap och olika aktiviteter skapas trygga sammanhang där barn och unga kan känna tillhörighet och stolthet i sina familjer och livserfarenheter. Gruppen ger också vuxna möjlighet att utbyta erfarenheter och stärka varandra i olika former av föräldraskap och omsorgsansvar.
På Regnbågsfamiljernas dag vill vi uppmärksamma vikten av att alla barn och vuxna ska ha friheten att vara sig själva och leva i familjer där de får känna kärlek, trygghet och gemenskap ![]()
Vill du starta en grupp för regnbågsfamiljer i ditt område? Hör gärna av dig till in**@************sl.se



